July 08 2020 00:45:35    
ROZHOVOR: Mladý a šikovný, tak se nám představil na svém začátku FallenGemini
Mladý a šikovný, tak se nám představil na svém začátku FallenGemini. Že mladá generace zná, v tom lepším případě, jen CD a flash disky, je známá věc. Holt, doba pokročila. Ale FallenGemini patří k té mladší menšině, která vinyl nejen sbírá, ale snaží se ho využít. Kdo je FallenGemini, proč ho vídáme na velkých akcích a vesměs "jen" v západní polovině republiky, o tom se dočtete v následujícím rozhovoru vedeném u příležitosti jeho mixu pro www.drumandbassvinyl.cz


Ahoj Vašku. Díky, že sis udělal čas na rozhovor a na mix. My, blázni do vinylů, musíme si pomáhat.

Ahoj Romane, tak určitě, rádo se stalo :-)


Kdo je FallenGemini? Vše od A do Z.

Dobrá otázka…pro většinu lidí asi hlavně DJ. Doufám, že alespoň pro část z nich dobrý DJ :-) Co se týče života mimo kluby a festivaly, je mi 28 let, už od mládí jsem nadšenec do muziky a zhruba od 19 pak konkrétně do drum& bassu. Kromě hraní občas (spolu)pořádám nějakou akci, případně napíšu článek o releasu, který mě zrovna baví. Ve všední dny pracuju jako nákupčí v jedné větší firmě tady u nás v Děčíně, kde bydlím s mojí snoubenkou (LeeMeow), po víkendech pak objíždíme republiku, ať už při cestách za hraním, či za rodinami. Momentálně jsem členem crewArtifact, DCGround a LiquidDrum& Bass, ve volných chvílích pak píšu pro DNBlog.cz.


Ty patříš k té mladší generaci DJů, hraješ už docela dlouho a rozhodně to nevypadá, že bys hraním zaháněl nudu na škole a balil na to kundičky. Co stálo na začátku a jak se to vyvíjelo?

Ha, to beru jako kompliment :-) Hraní se tomu dá říkat tak posledních pět let, na jaře 2012 mě totiž mezi sebe vzali kluci z místní crewDCGround a tím pro mě vlastně tak nějak to klubové hraní začalo. Do té doby jsem si necelé 2 roky „šmrdlal“ doma v softwaru a učil se základy. Pravidelné hraní v klubu pro mě byla výzva, tak jsem se naučil hrát z playerů a o pár let později jsem si řekl, že je načase postavit se i za gramce. Úplný začátek (a tím pádem i mě) má na svědomí můj kamarád, šikovný děčínský producent Wrm, na jehož track „Unwanted“ jsem kdysi narazil na takovém lokálním blogu. Následovaly návštěvy prvníchakcí tady v okolí, pak DrumiX v Praze, Break4Beats v Brně... A protože mi to dost rychle přirostlo k srdci, bylo jen otázkou času, kdy se zkusím sám nějak aktivně zapojit – tehdá rozhodování mezi tím, jestli se nejdřív naučit hrát nebo produkovat, vyhrálo hraní, a zůstal jsem u toho dodnes. Mám už za sebou několik splněných snů a měl jsem to štěstí si zahrát na akcích se spoustou mých oblíbených producentů, DJs, i s některými mými vzory. A končit s tím ještě nehodlám :-)
Ty jsi na sebe upozornil celou řadou mixů s "nekonečným" tracklistem, se kterýma jsi soutěžil snad ve všem, co kdy kdo vymyslel. Právě tenkrát jsem si Tě všiml i já, nehledě na to, jak jsi rozdával "rozumy" a sázel zajímavosti z okolí hudby a v podstatě jsi přechcával některé matadory. Co Tě na tom všem, ať už ty kvanta mixů, které jsi vydával, nebo znát každý nový track,... nejvíc bavilo / baví?

Mám to asi v povaze, že když už se něčeho (konečně) naplno chytnu, jdu až na dřeň. Říká se o mě, že mám dobrou paměť, což mi v tomhle pomohlo. V začátcích jsem vždycky po akci přišel domů a hned po probuzení jsem se pokoušel dohledat ID tracků, které jsem si z mejdanu pamatoval. Poslouchal jsem stovky mixů, podcastů a radiových show, abych dokázal identifikovat dubplaty a držet krok s tím, co se v klubech a na festivalech buď už hraje, nebo ještě líp – hrát bude. V tomhle konkrétně mi v posledních pár letech přijde, že už se to posunulo. Drum& bass je populárnější než kdy dřív, ale noví posluchači často nechtějí/nepotřebují jít do hloubky. Což je škoda, protože ten žánr je neskutečně rozmanitý, ani po těch letech není v podstatě dne, kdy bych neobjevil nějaký klenot z dob minulých, který se mi do té doby úspěšně schovával. Co se kvanta mixů, které už pár let vypouštím tak nějak pravidelně nepravidelně do světa, týče…já tou hudbou žiju a pořád mě to baví. A rád bych předpokládal, že v tom nejsem sám. Přesně pro takové lidi ty mixy nahrávám, protože sám věčně hledám něco dalšího, co bych si poslechnul (ať už doma, v práci, na cestách). Nepřemýšlím nad tím tak, že bych měl jednou za půl roku až rok poslat do světa promo mix, aby se na mě nezapomnělo, ale taky to nedělat častěji, abych lidi „nepřehltil“ a udržoval je v nějakém umělém napětí. Když mám čas a nápady, nahraju klidně 2 a víc mixů během měsíce, protože mě to baví, a taky vím, že si třeba dalších pár měsíců čas na nahrávání nenajdu. Je to pro mě výzva, forma odpočinku (čistím si tím hlavu), zábava. A dávám si na tom záležet, některé mixy mám „rozpracované“ třeba i rok. Zatímco v klubu v 99% případů čistě improvizuju, mixy plánuju a ladím, dokud nejsem spokojený – to nastává ve chvíli, kdy mám z výsledku pocit, že s trochou nadsázky vypráví nějaký příběh, zachycuje konkrétní náladu.Contestů jsem si svého času vyzkoušel spoustu, to je fakt, chtěl jsem se někam posunout a předvést, že i jako „nováček“ něco umím. Pro mě osobně, vzhledem k tomu, že mimo internety (kde mám pořád co říct), jsem spíš introvert, to byla přirozenější cesta, jak se dostat do obecného povědomí, ať už fanoušků, či promotérů…spíš než si udělat okruh známostí v rámci těch „správných“ lidí.


Ty v podstatě hraješ digital, ale s tou sbírkou kterou už máš, taky občas něco vyvedeš. Kde nejčastěji vytahuješ své klenoty?

V podstatě kdekoliv, když je příležitost. Pravdou je, že desky beru na hraní tak dvakrát do roka. Určitě by to šlo častěji, kdybych nebyl lenoch Baví mě to, zážitek z hraní je dost odlišný od digitalu. Pro mě osobně je to (i díky nepříliš častému tréninku) těžší, o to lepší pocit z povedeného setu ale pak mám.


Kromě hraní jsi byl součástí teamu DNB Portalu, tam ale Tvá role nadšence nedávno skončila, proč? A s kým vlastně partíš teď?

Pro DNBPortal jsem dělal několik let, začínal jsem jako redaktor, pokračoval jako šéfredaktor, uspořádali jsme pod tou značkou i 3 akce v Crossu a poslední zhruba rok jsem se soustředil na práci na Czech DNB Awards. Vzhledem k mým ostatním aktivitámto bylo dost časově náročné skloubit, navíc jsme ke konci měli i nějaké názorové neshody, jak už to tak v životě chodí Chvíli to bylo vyhrocené, ale jsem rád, že jsme si to nakonec vyříkali, protože lidi, se kterými jsem tam dělal, jsou vesměs mí kamarádi, a pořád si myslím, že ten projekt má budoucnost, a že už něco dokázal. Jak jsem zmiňoval, momentálně občas píšu pro DNBlog.cz a snažím se podílet se aktivně na akcích crew, kterých jsem součástí.


Směr Chomutov, Děčín, Hrádek nad Nisou.. jsem několikrát jel a odehrál a vždycky dost lidi a v Děčíně i supr atmosféra. Ale je to už nějaký pátek, takže, jak to pokračuje u vás v Děčíně?

Máme se dobře, děkujeme za optání! Děčínská klubovka !Grounded oslavila letos sedm let konání a vypadá to, že baví kromě nás pořád i pár dalších lidí. Momentálně pracujeme na takové menší revizi, kdy nebudeme dělat pod tímto jménem akci každý měsíc, ale zhruba 4x-5x do roka, výměnou za to, že to všechno bude větší a nabitější :-)Vzpomínáš na první koupenou desku? A jací jsou Tví oblíbení producenti, které musíš mít i na vinylu, i když je třeba nehraješ tak často?


Na první desku si samozřejmě pamatuju, kupoval jsem ji na jistém tuzemském online obchodu a asi nepřekvapí, že ji mám dodnes. Byl to Rockwell a jeho Reverse Engineering / Everything (& U). Tenkrát jsem to totiž viděl leda na sbírání oblíbených/raritních kousků, takže mi vinyl, který hraje od středu ven, nemohl uniknout.Co se oblíbených producentů týče, těch jsou u mě kvanta. Kdybych měl ale jmenovat jednoho, jehož desky se snažím poctivě posbírat všechny, tak jednoznačně Apex. Velká škoda, že nezůstal u drum& bassu, na druhou stranu se možná díky tomu nezkazil a k jeho věcem se tak vždycky rád vracím.Tady tuto otázku pokládám každému, je to taky pro mě takový malý průzkum. Co všechno pro tebe znamená vinyl? Každý to má nastavené nějak. Jedni říkají, že je to pro ně fetiš, jiní zvuk, kultura,.. umění,.. bláznovství,.. nesmysl? Nebo vše dohromady?


Z velké části je to pro mě artefakt, úlomek dědictví hudební kultury. Právě z toho důvodu si cením každé desky, kterou doma mám, a neplánuju se loučit s žádnou z nich. Doufám, že je pak budu mít komu předat :-) No a každý, kdo z desek pořád nejen umí zahrát, ale aspoň občas hraje, má můj obdiv.Top 5 tvých nejhranějších desek ever:

Ed Rush&Optical – Medicine (Matrix Remix) / Lifecrisis (OriginUnkown Remix)
AlixPerez – DarkDays EP
Seba – Don’tYou Love MeAnymore / KeepMeWaiting
Sub Focus – Frozen Solid / Juno
M.I.S.T. – Jam Hot / OuterspacePoslední deska, kterou sis koupil?

Enei – Wolfpack EP


-Ještě jednou díky za tvůj čas a snad se někde ještě potkáme.
Taky děkuju a doufám, že ano! :-)
Tracklist:
01. Stakka & K.Tee - Auto Ignition (Audio Blueprint)
02. Optical - Slip Thru (Virus)
03. Red One - Strangled Duck (Origin Unknown Remix) (Liftin' Spirit)
04. Bad Company - The Nine (BC Recordings)
05. Ed Rush & Optical - Funktion (V Recordings)
06. Ram Trilogy - Skittles (RAM Recors)
07. Cause 4 Concern - Tracker (BC Presents)
08. Bad Company - 4 Days (BC Recordings)
09. Kemal - Bleed (Negative Recordings)
10. Ram Trilogy - Mindscan (Ed Rush & Optical Remix) (RAM Records)
11. Optiv + Bulletproof - Camouflage (1210)
12. DJ Reality - Tunnel Vision (Renegade Hardware)
13. K - Oblivious (Subtitles)
14. dBridge feat Vegas - True Romance (Metalheadz Platinum)

Všem děkujeme za spolupráci, a přikládáme užitečné odkazy! :)

http://drumandbassvinyl.cz/


https://www.facebook.com/fallen.gemini.dcgODKAZY
  1. FREERAVE.CZ (1388)
  2. drumandbassvinyl.cz (1236)
  3. Sayko.org (1217)
  4. BasSistaz (1125)
  5. DJ LAYDÁK (1094)
  6. DJ DWORAK (1092)
  7. DANCE ROBOT (1083)
  8. FREERAVE.CZ Tekno radio (990)