July 08 2020 00:41:18    
ROZHOVOR: Vyslechli jsme nejvýraznější djku na jihu moravy! - DJ Elwira
Elwira patří k dlouhohrajícím DJkám u nás. První vinyl si koupila před více jak 15 lety a skoro stejnou dobu stojí za mixem. Elwířiny sety bývají energické nehledě na to, jaká deska zrovna hraje. Ale hudba není to jediné, čím Elwíra vyniká. O tom už ale v rozhovoru, který jsme s ní udělali při dalším mixu pro www.drumandbassvinyl.cz.

Ahoj Jano. Díky, že sis udělala čas na rozhovor a na mix. My, blázni do vinylů, musíme si pomáhat.

Přesně! Já děkuju, žes mi dal příležitost to spáchat :-)Proč Elwíra a kde se vzala?

To bylo tak, že v době, kdy mě kámoši měli začít psát na plakáty a já potřebovala vymyslet jméno, běžel v televizi seriál Brutální Nikita. A jeden díl byl o jakýsi organizaci teroristů, kteří vlastnili jedovatý plyn. Když se toho plynu člověk nadýchal (třeba když se vpustil do klimatizace), do dvou sekund mu zčernala bělma očí, nehty a bylo po něm. A ten plyn se jmenoval Elwira. V tu chvíli jsem měla jasno a pak už mi to zůstalo napořád.Pamatuji si hodně let zpět první party, kde jsme spolu hráli. Bylo to snad ve Vranovicích(?) a ty jsi tam vypadala z poza mixu trošičku vyděšeně, ale to už neplatí, je tak? Pamatuješ si některá svá první hraní a dojmy z nich?

Jo, to si teda pamatuju. Rozklepaný ruce a podlamující se kolena, i když na parketu nebyl nikdo. Pravidelně jsem si musela dát před hraním dva panáky vodky a stejně na mě neměly žádný uklidňující účinek. Když jsem pak později měla hrát na větší akci, bylo mi špatně od žaludku už od rána, nikam se mi nechtělo, a tak jsem se za celý den vystresovala, že jsem si akci ani hraní pořádně neužila. Takže ano, pokud jsem vypadala vyděšeně, byla to pravda :-) Přešlo mě to až po pár letech. Teď si hraní ve většině případů dost užívám, ale nervozitou trpím stále, třeba už jen těsně před hraním, ale mám ji.
A je samozřejmě naprosto skvělý si zahrát před tisícovkou lidí, ale nejklidnější bohužel stále jsem, když vidím na fb eventu 50 přihlášených :))Líbí se mi udržování vinylové kultůry mezi DJi. Nejen mezi těmi, kteří desky třeba už jen sbírají, ale hlavně je super vidět ještě pořád na akcích gramce. Ty hraješ docela často, jsi členkou super ženského gangu Bassistaz a podle toho co vídám, tak vás tam z desek hraje docela dost. V podstatě a převedeno na procenta můžete s hrdostí říct, že v ČR držíte prvenství v hraní z vinylů. Nebo se pletu?


Tak s určitostí na sto procent bych si to netroufla tvrdit, ale je to asi vysoce pravděpodobné. Napočítala jsem nás celkem 11, které se stále držíme asfaltu a to je vážně fajn, jelikož je potřeba trochu vyvažovat velký náskok, který má v současné chvíli digitál. I když o jeho výhodách se určitě nikdo přít extra nebude. Sama si dost často nadávám za tvrdošíjnost a v budoucnu uvažuju o „extenšnu“ k flashkám, jelikož se stále častěji objevuju na akcích, kde už při zkouknutí stage vím, že to bude z gramců šílený trápení. Ale i pokud se to uskuteční, tak převážně zůstanu věrná vinylu, jelikož nic nenahradí ten pocit, že si na ten nosič můžu „šáhnout“ a promotérů nadšených pro vinyl je naštěstí stále dost.


Je nějaká rivalita mezi DJkami?

To fakt asi ne, alespoň já to nějak nevnímám. Kdo ví, zda by vůbec mohly Bassistaz fungovat, když by si nějak podkopávaly nohy. Navíc každá máme „svůj píseček“, který si řešíme zvlášť, a do něj si absolutně nezasahujeme. A když vystupujeme někde spolu, je to pokaždé nejvíc příjemná akce.Kolik máš desek? Tu první sis koupila, co jsem někde vyčetl po nějaké akci,.. Stakka & Skynet? A kupuješ jen DNB?

Přesně to spočítané nemám, okolo 4 stovek bych řekla. Úplně první jsem dostala a byl to Jamiroquai. Skyneta a Stakku mi dal kamarád na kazetě do wolkmena ještě na střední škole, jejich set byl první dnb, který jsem slyšela, a byl to prostě odstřel do jiné dimenze. Ze začátku jsem si desky jezdila kupovat do Prahy vlakem do Maximum Undergound a první koupená deska byli určitě Bad Company.

Z 98% kupuju jen DNB, mám ale i nějaké breakbeaty a crossbreedy.Jakou hudbu posloucháš doma?

Teď hodně jedu roviny. A pak to jsou nejrůznější styly, většinou něco, u čeho si můžu zazpívat. A převažuje dnb ve všech jeho odnožích.


Ty jsi měla před pár lety menší přestávku v hraní, narodila se Ti dcera, tak jak je to s plánováním hraní teď, oproti tomu před mateřstvím? Bude z dcery taky DJka po mamce?


Je to v pohodě, jen se to musí všechno opravdu naplánovat :) Naštěstí promotéři se mnou domlouvají akce měsíce dopředu, takže je podle toho „objednané“ i hlídání. Buď hlídá táta, nebo ji cestou vyložím u někoho z prarodičů. Takže teď už je to skoro jako „před“.

A jestli bude djka, to nechám na ní. Drum and Bass a hudba obecně ji baví, ráda zpívá, občas mě sama prosí, ať jí jdu zahrát. Gramofony ji zajímají, vyptává se na co je který čudlík, ale mixovat jsem ji zatím neučila. Ona mi určitě řekne, až bude chtít. A v hloubi duše si přeju, aby měla bohulibější zájem, než djing, protože on nemá jen tu fajn stránku. Ale mě v mém vyjádření taky nikdy nikdo nebránil, spíš naopak, proto ať se rozhodne v životě pro cokoliv, bude mít mou největší podporu :-)Elwiru DJku známe, ale Elwíru ilustrátorku / grafičku / fotografku zatím méně. Takže, co je Elwira´s Art? Představ ho.

Název Elwira´s Art vznikl teprve minulý rok, kdy jsem se konečně dokopala k tomu udělat si stránku na facebooku. Ve skutečnosti se výtvarnictví věnuju mnohem déle, než djingu. S kreslením jsem začala od mala, snad od dvou let, chodila od školky do lidovky, dělala jsem grafickou školu a celý život se motám i profesně kolem kreslení, digitální grafiky a digitální fotografie. Digitální znamená, že musíte používat monitor a celý den do něj koukat, proto je pro mě vrchol blaha utéct do lesa a tam si do bloku čmárat tužkou kamení a kořeny stromů :-)

V současné době také pracuji na ilustracích k jedné z povídek spisovatele Petra Měrky. Bude to věc na způsob komixu, takže je na tom opravdu hodně práce, ale výsledek bude určitě super.

Dělám toho spousty, takže kdo by chtěl vidět mou tvorbu, není nic jednoduššího, než si mě najít na facebooku.
Tady tuto otázku pokládám každému, je to taky pro mě takový malý průzkum. Co všechno pro tebe znamená vinyl? Každý to má nastavené nějak. Jedni říkají, že je to pro ně fetiš, jiní zvuk, kultura,.. umění,.. bláznovství,.. nesmysl? Nebo vše dohromady?

Všechno dohromady :-)Top 5 tvých nejhranějších desek ever?

Raiden – Pinball
Apex – Gonzo
The Dragon – The Blue Dragon
Rawtekk – DNA VIP
Gridlok - Heatwave
Poslední deska, kterou sis koupila?

Poslední desku mi poslal drumandbassvinyl.cz a byl to Cod3x – DestinedJeště jednou díky za tvůj čas a snad se někde ještě potkáme.


Rozhodně ano, měj se a taky díky. :)Tady přikládáme set i s tracklistem, příjemnej poslech! :-)

Tracklist:01 // Cern – Raven Row – Horizons Music
02 // Vicious Circle – Amityville – Renegade Hardware
03 // Amit – Sound Warior – Commercial Suicide
04 // Maztek – Crawler – Sinuous Recordings
05 // Technical Itch – The Ring – Technical Itch Recordings
06 // Decoder – Hord39 - Technical Itch Recordings
07 // Audio – Missing – Subtitles
08 // Raiden vs Ras – Weed – Sinuous Recordings
09 // Misanthrop – Bullhead – Shadow Law Recordings
10 // Technical Itch – Contaminate - Technical Itch Recordings
11 // Lethal & Khanage – Fuck You – Ohm Resistance
12 // Pyro – Scanners – Protogen
13 // Counterstrike – Timewarp – Algorytm Recordings
14 // Trauma – Hal9000 – Melting Pot Records
15 // Technical Itch – Focused – Moving Shadow
16 // Teebee – TechG – Photek ProductionVšem děkujeme za spolupráci, a přikládáme užitečné odkazy! :)

http://drumandbassvinyl.cz/


http://bassistaz.com/


DJ Elwira


Elwira's Art
ODKAZY
  1. FREERAVE.CZ (1388)
  2. drumandbassvinyl.cz (1236)
  3. Sayko.org (1217)
  4. BasSistaz (1125)
  5. DJ LAYDÁK (1094)
  6. DJ DWORAK (1092)
  7. DANCE ROBOT (1083)
  8. FREERAVE.CZ Tekno radio (990)