July 08 2020 00:37:18    
ROZHOVOR: Kan-Jacca, momentálně nejvýraznější a nejvytíženější žena domácího Drum & Bassu

Kan-Jacca, momentálně nejvýraznější a nejvytíženější žena domácího Drum & Bassu namíchala pro www.drumandbassvinyl.cz druhý exkluzivní set a jak jinak, než výhradně z vinylů. K této příležitosti vyšel i rozhovor, kde se dozvíte o jejích koníčcích, lásce k vinylu a proč pořád hraje vinyly.

Ahoj Nelo. Díky, že sis udělala čas na rozhovor a na mix. My, blázni do vinylů, musíme si pomáhat.

Hehe, to je fakt :)


Ale hezky od začátku. Takže se nám v krátkosti představ a pověz, v čem všem si namočená a jakou v čem hraješ roli? Crew, akce a další aktivity.. Máš toho hodně, tak se pochlap ☺

Fajn, tedy zcela stručně a v krátkosti. Posledních dvanáct let hraju pod nickem Kan-Jacca. Léta páně 2009 jsem se stala členkou celosvětové dámské crewJunglisticSistaz a v roce 2011 jsme založily českou odnož BasSistaz. Zhruba v téže době jsem dostala na starosti jako jeden z promotérů noc Imperialistic Night v Crossu, kde jsem z původních asi 4 střídajících se promotérů dodnes přetrvala jen já. Postupem času jsem se stala součástí crew Sety.cz, a v roce 2015 si mě jako spolupracovnici vybral Aleš do svého projektu DnBPortal. V témže roce jsem se stala i členkou legendární slánské TouchTheJungle. Loni se pak děly poslední změny a to založení mezinárodního projektu Drum& Bass Express Girls a získání postu rezidentního českého dje pro label MethLab. Měla bych si dát menší pohov, jinak se asi brzy budu muset rozkrájet abych to vše zvládala. :D

Jsi velká sběratelka desek, jeden z důvodů proč další mix padl na tebe, ale mě hlavně zajímá, jestli si pamatuješ první koupený vinyl? Kde to bylo a jaká story se za první koupí skrývá? Já si koupi prvního vinylu pamatuju dodnes (1997) a mám jej zarámovaný na zdi.

Samozřejmě, že si to pamatuju, kdo by nepamatoval :) Avšak jako první vinyl nemůžu označit jeden, protože jsem si jich napoprvé koupila dvanáct. Záměr byl mít nějaký prostor pro trénink a to by se s jednou deskou asi dělalo těžko :) Tehdy to probíhalo tak, že jsem se domluvila s tátou, zda by mi tenhle nákup k narozeninám nezafinancoval, protože jsem samozřejmě nebyla výdělečně činná. Slíbila jsem, že když to nepůjde, zase je prodám a peníze mu vrátím, ale když po roce viděl kam se to dostalo, půjčku mi odpustil a naopak se nabídl mi k narozeninám opět koupit další :) O pár let později mi prozradil, že jsem mu tehdy trefila “soft spot”, poněvadž kdysi sám dělával kamarádům dje, v té době ještě z magnetofonových pásek. Vinyly i gramec jsme doma měli odjakživa a pamatuju si, že co jsem na něj dosáhla, pouštěla jsem si tátovy desky docela často. Všech těch dvanáct prvních mám dodnes v polici a občas některou z nich i zahraju. Ta, co mi z nich vydržela na gramci nejdýl a měla jsem ji nejradši je Search & Blaze - Strength.


Co všechno pro tebe znamená vinyl? Každý to má nastavené nějak. Jedni říkají, že je to pro ně fetiš, jiní zvuk, kultura,.. umění,.. bláznovství,.. nesmysl? Nebo vše dohromady?

Já ti vlastně ani nevím. Od všeho asi trochu. Fascinuje mě to fyzično, ten způsob jak z černýho kotouče z rejhama může vylézt prostřednictvím pár tranzistorů, kabelů a repráků něco, co tě dokáže pohltit a zanést do všemožných rovin vědomí. Odjakživa jsem hudební freak a bez hudby si nedokážu svůj život představit. Nemít tenhle ventil, bůhví jak by to dopadlo. Jak jsem už psala výš - vinyly i gramec jsme měli doma a pro mě to tak byla odmala běžná součást života a prostředek k poslechu hudby. Zároveň je v tom i něco mystického a člověk na to kouká s respektem, i když vlastně nedokáže popsat proč. Potom je tu i ten fyzický pocit “vlastnictví” daného tracku na desce, možnost ho vidět, sáhnout si na něj, znát ho do poslední drážky. Tenhle pocit asi z mp3 na kompu nikdy mít nebudu, i když vlastně jde o to samé, jen v jiné formě. Nikdo mi ale nevymluví, že analogový sound (kompletní) je o několik levelů vejš než digitál. Ten prožitek z poslechu full spektra celým tělem je mnohem intenzivnější.


A co všechno pro tebe znamená hraní? Je to forma sebevyjádření, nebo nějaká forma závislosti?

Obojí. Rozhodně je to ventil mých pocitů. Vnitřek mého já proudící přes repráky k vašim uším. Když hraju, někdy se cítím skoro jako nahá. Vlastně lidem dávám možnost nahlédnout to nejzranitelnější, co v sobě mám. A ten pocit, když máš možnost to nitro odhalit aniž by tě někdo zpětně mohl hned zranit, ten je velmi osvobozující. Řekla bych, že ta závislost je u mě směřovaná právě k tomuhle pocitu, který pro mě s hraním souvisí.


Na to bych navázal. Ty hraješ už docela dlouho z vinylů a jezdíš i do zahraničí Jak to vypadá z tvého pohledu u nás a jak v zahraničí? Co se vinylové kultury týče.

Tak tohle je velice těžké říct, poněvadž zas tak často v zahraničí nejsem a nevím, jak to tam u nich chodí na tom běžném levelu. Jsem si ale celkem jistá, že vinyl freaks jsou všude a zatím nikde nebyl problém, sehnat mi ke hraní gramce, takže do jisté míry to přežívá všude. Když se mrkneš třeba na facebookové posty velkých producentů, co se občas lidí ptají “kdo z vás ještě kupuje vinyly”, seběhne se jim tam hromada lidí píšících “já jájá”, takže je vidět, že se to jen tak úplně nepohřbí. Nicméně na tom top levelu už gramce nepoužívá snad nikdo, což je podle mě velká škoda.


Jak je to u tebe, neštve tě, že si nemůžeš zahrát nějakou pecku, která na vinylu nevyšla? Já na toto odpovídával tak, že mám stovky desek a mám problém si už tak vybrat tu, kterou z nich zahraju, na rok vydání nehledě. Jen těch Kemalů, BTKů, Gridloků a ViciousCircle co vyšlo! A minimálně jednu od každé z nich dropnout musíš, protože jsou boží! :) Takže mi v podstatě ani nijak nevadilo, že ne vše je dostupné na vinylu. Co ty?

Mno, jak říkáš “v podstatě” mi to nevadí, desek je furt dost a mám tak z čeho vybírat, ale samozřejmě mě trápí, že si spoustu skvělých tracků nemám šanci zahrát. Dřív jsem to dělala tak, že jsem zcela ignorovala digitální katalogy a soundcloud a vlastně jsem tak jela systém “co uši neslyší, srdce nebolí”, ale od té doby co dělám pro DnBPortal a musím poslouchat nové tracky co jsou digitalonly, tak trpím.
Fascinuje mě, kolik toho stíháš. DJka, promotérka, šéfka babského „hnutí“, členka několika crew, gamerka, pařmenka, diskutér na sociálních sítích a.. cosplay? Jak si mezi tím vším uděláš čas na zaměstnání? Předpokládám, že ani nespíš, protože není čas.. :D

Haha, to sama nevím a dost se divím, že ještě žiju :D Mám jednu výhodu, že jediným stálým projevem epilepsie, kterou se podařilo zadupat do latentního stavu v mých 17ti letech, je hyperaktivita. Spím zhruba 5-6 hodin denně už více jak 15 let. Víc to prostě nejde. A taky si neumím nic odepřít a něčeho se vzdát, takže se to furt jen nabaluje a nabaluje. Aktuálně už ale mám totální strop a už víc nedávám. Další projekt nebo činnost už by musela jít na úkor něčeho, co jsem dělala doposud.


Čím dobíjíš baterie?

Fyzické lenošením a odpočinkem. Psychické přírodou nebo hraním počítačových her.


Oblíbené jídlo?

Šunková Pizza, tátovy špagety a mámina kyselačka (kulajda bez hub). Tohle trojkombo by mě mělo na svědomí, mít neomezený přísun :)Zde přikládáme exkluzivní mix i s tracklistem!
Tracklist:
01. Noisia - The Bells
02. Noisia & Teebee - Time Stops
03. Phace - Polymers
04. Mindscape - Brightness
05. Optiv & BTK - Dark Ryder
06. Mindscape - The Vulture
07. Optiv & BTK - Inception - Maztek Remix
08. Optiv & BTK - Whatever
09. Qo - Transmission
10. Hive & Gridlok - AC/DC
11. Mindscape - True Lies
12. Chase & Status - Gangsta Boogie VIP (feat. Knytro)
13. TeeBee - Future War
14. Teebee - Redwind


Rozhovor pro oldschooldnb.cz zpracoval DJ Soldik, drumandbassvinyl.cz - Tímto mu moc děkujeme, a těšíme se na další spolupráci.

ODKAZY
  1. FREERAVE.CZ (1388)
  2. drumandbassvinyl.cz (1236)
  3. Sayko.org (1217)
  4. BasSistaz (1125)
  5. DJ LAYDÁK (1094)
  6. DJ DWORAK (1092)
  7. DANCE ROBOT (1083)
  8. FREERAVE.CZ Tekno radio (990)