October 22 2020 16:59:30    
ROZHOVOR: Další vinyl maniak na pánvi - DJ Shai-ty
Shai-Ty, vichr z hor, kterého byste měli rozhodně znát víc než na lokální úrovni, ale neznáte.


Ahoj Honzo. Díky, že sis udělal čas na rozhovor a na mix. My, blázni do vinylů, si musíme pomáhat.

Čau, vůbec není zač, pro mně je čest pro nás vinylové blázny mix i rozhovor udělat, protože hudbu miluju obzvláště DNB a ještě víc ji mam radši na vinylu.Povídej, odkud jsi, jak dlouho hraješ, proč vinyly a proč DNB?


Tak trochu se představím. Jmenuji se Jan Šajtar a hraju pod pseudonymem DJ Shai-Ty. Pocházím a žiju v malém líbezném městě jménem Brušperk, který leží mezi Ostravou a Frýdkem Místkem, mimo jiné zde žije česká producentská špička QO, takže tu máme takovou malou DNB základnu. K hraní a DNB všeobecně jsem se dostal až nějak po střední škole, což už je nějaký pátek. Ale nejdříve jsem poslouchal spíše Rock a Metal. Pak mi kamarád dal set Andyho C s MC Dynamitem, ze Silvestru 2004 a pamatuju si, že hned mně ta hudba úplně uchvátila. Ta energie a zvuky, prostě božské. A tak od té doby jsem seděl na netu, stahoval a poslouchal stovky setů a tracků a rozšiřoval si obzory.
K deskám a gramcům jsem se asi poprvé dostal u QOčka ve sklepě, kde jsme měli klubovnu s párem starých Omnitroniců a mixákem. Tam mě to tenkrát uchvátilo, jak se ty černé placky tak krásně točily a leskly, a tak jsem si jich pár koupil a začal je hrát. Později jsem se trochu posunul dál, když přespolní kamarádi, teknaři, koupili pořádný soundsystém. Všichni jako já hráli z vinylů, tak jsme se dali dohromady a začali jsme dělat takové malé illegalparties v našem okolí, což byla taky fajn zkušenost.Já hrál a pořád budu hrátDNB, to se nikdy nezmění!

Ty jsi Brušperák jak hovado, takže kvalitně odchovaný neurofunker. S Qočkem se znáte z akcí, nebo ještě před?


No proti tomu, že jsem hlavně neurofunker nemůžu nic namítat. DNB mám rád v celém jeho spektru a strašně se mi na něm líbí jeho pestrost a množstvípodstylů, ale žeru hlavně říznější neurofunk a techstep. Občas spíše hraju starší věci, ale na deskách se u mně najde vše, něčeho více, něčeho méně. SPeťou Vichrem aka QO, jsme přátelé už řadu let, je to super kámoš, skvělý člověk a vynikající muzikant. V hodně věcech kolem muziky a hraní mi pomohl, a jsem mu za to vděčný. Je to prostěBrušperskýDNB guru. Je super vidět jak kamarád, člověk z malého města, může prorazit a dělat super hudbu, se kterou jezdí všude možně a baví tím hordu lidí a oprávněně. Peťovy tracky se mi velice líbí, je to moje krevní skupina a i proto mám všechny jeho tracky co vyšly na vinylu.Ty jsi z kraje, odkud si pamatuju desítky akcí, kde jsem hrával. Kde to teď nejvíc frčí, když nebudeme brát Ovu a kde nejčastěji hráváš?


No, když chceš tedy vyloučit Ostravu (O žádné vyloučení se nejedná. Šlo nám o zmapování mimoostravského okolí. Pozn. redakce), kde to určitě frčí hodně a jsou tam super akce v klubech jako Marley a Fabric. Tam jsem akce navštěvoval a navštěvuji dodnes a beru každou příležitost si tam zahrát. Ve Frýdku Místku se snaží dělat fajn akce v místním klubu Stoun, tam hraju asi nečastěji. Teď třeba 29.9 bude ve StounuZardonic, kterému, mezi jinými, budu dělat support. Takže kdo by mě chtěl vidět v akci, tak nejdříve asi tam. Pak musím zmínit Olomouc, kde kluci z Hoofbeats dělají pravidelně luxusní akce z našlapanýmilineupy v místním S Klubu. 2.9 tam budou na 8. výročí téhle ďábelské party hrát Neonlight,Mefjus a samozřejmě QO &Computerartist. To bude pořádná divočina! Mě tam uvidíte taky. A jinak, i Hoofbeats open airy stojí za to.Udržování vinylové kultury mezi DJi je super věc. Nejen mezi těmi, kteří je třeba už jen sbírají, ale hlavně je super vidět ještě pořád na akcích gramce. Jak často hraješ a hraješ jen vinyly?

Tak s tou vinylovou kultůrou s tebou musím souhlasit. Strašně mně vždy potěší vidět vinyl v jakékoliv podobě, jak u člověka, který je audiofil a sbírá hudbu pro radost, tak u nějakého Dje na party, který má vinyl bag plný zbraní hromadného ničení. Já hraju jen a pouze na vinyly. To víš že, z pohledu sběratele mně každý škrábanec nebo oděrka trhá srdce a většinou péče o desky na party je trochu divočejší po nějakém panáčku, ale zase si myslím, že smysl životu vinylu je bavit lidi ať mně doma nebo lidi na parketu, takže je stejně budu brát všude. To víš, že jsem i přemýšlel nad nákupemplayerů, protože ty věci okolo jsou mnohem jednodušší a je kolem toho méně starostí. Nakonec jsem se rozhodl, a jsem za to rád, že budu hrát jen a jen z desek. A je fajn občas na akcích potkat lidi, co si toho všimnou a umí to ocenit, to ve mně vyvolává pocit že, i když šel podle mně vinyl trochu do ústraní, stále bude mít určitou skupinu příznivců a lidí, co ho budou udržovat při životě.
Co se hraní týká, nehraju moc často. Hraní je pro mně nejkrásnější koníček a vášeň, ale nikdy jsem k tomu nepřistupoval tak, že bych nějak chtěl prorazit, nebo být hvězda. Jsem spíš takový flegmatik, což je možná trochu chyba, ale sem jaký sem. Za to se na každé hraní poctivě připravuji,vymýšlím vždy úplně nový set s úplnějinými tracky, ať ten můj pořádný archív plně využiju.


Kolik máš desek a jakých žánrů, nebo je to jen DNB? A pamatuješ na tu první, kterou sis koupil?


No na tuhle otázku jsem se moc těšil. I když nemam přesnou odpověď, protože ač několikrát už jsem si chtěl udělat finální propočet, tak jsem na to neměl sílu. Raději asi hraju, než počítám, ale i tak si troufnu říct, že mám sbírku plus mínus o 800 kusech, spíše plus, a pořád i když ne už takovým tempem ji rozšiřuji. Poslední dobou už ji spíše rozšiřuju jen o starší kousky z tvé nabídky. A když se mi vyloženě nějaké novinka líbí, tak si ji samo koupím. Ale spíš mě baví hledat v archivech, je super na kolik skvělých věcí narazíš. Žánrově je to z 99,9 % je to DNB. Pak se u mně najde i pár Dubstepů, Breaků a Hip Hopu. Kdybych na to měl čas a finance, chtěl bych na vinylu úplně všechnu muziku, co se mi líbí a to by chtělo další barák, ať to mám kam dát. Na svou první desku, nebo spíš objednávku,jsem chvílí vzpomínal, ale vzpomněl. Byly to tyto kousky: Noisia - Facade VIP// Gridlok – Skanka, DjFresh–Signal/ Big Love, JungleSound: TheBasslineStrikesBack! LP (s hity jako Dreadlock, Masochist atd..) a konečně Sabre–Carefree/ Open Sesame, který bych chtěl vyzdvihnout. Vím, že tenkrát když jsem to kupoval, tak sem si poslechl asi 20ti sekundovýúryvek a říkám, jo dobrý, beru to. Ale až pak, když jsem si to doma poslechl na gramcích, tak potomjsem z toho byl úplně v rauši, oba dva tracky super atmosféra a energie. Ještě teď mám úplně husí kůži. Doporučuju.Jací jsou tví oblíbení producenti a labely?


Těch je spousta, ale viděl bych to takto:

Audio, Ed Rush&Optical, Black Sun Empire, Noisia, Phace, Gridlok, Misanthrop, Calyx, Teebee, Stakka&Skynet, Kemal& Rob Data, ZeroMethod, Cern, Dose, Teknik, Bulletproof, StateOf Mind, Concord Dawn, Icicle, AlixPerez, Cause 4 Concern, Optiv& BTK, Jade, Mindscape, Spectrasoul, CultureShock, Logistics, Zinc, Hazard, Hype, TwistedIndividual. A z českých rozhodně QO & COMPUTERARTIST.
Oblíbených labelů mám hodně, ale pár jich určitě můžu vyjmenovat: Virus, Metalheadz, Renegade Hardware, Blackout, Critical, RedLight, Project 51, Disturbed, Freakrec., Ramrec., BreakbeatKaos, Vision, Neosignal, Dutty Audio, DSCi4,Symmetry, Quarantine, Playaz, BSE rec., Citrus, Eatbrain atd.

Jsou však dva labely, které bych chtěl zmínit, protože pro mě mají velkou citovou hodnotu. První z nich je Teebeeho label Subtitles který když jsem začal vinyly sbírat, prožíval zlatou éru a vyšly tady pecky jako Psycho LP od Phace, Monster EP od Noisie a mnoho dalších singlů od producentů jako Break, StateOf Mind, Audio, Spor a další. Velice mně mrzí, že už label není moc aktivní, protože tracky z tohoto labelu fakt žeru. Druhý label je legendární MovingShadow, které ovlivňoval vývoj celého DNB a prostě pro mně top label. Tracky, které zde vyšly prostě miluji úplně nejvíc. Vydávali zde producenti jak Calyx, Rascal& Klone, Dom & Roland, RymeTyme, TechnicalItch, Noisia, CorruptSouls, Aquasky atd. Snad každá věc je pro mně naprostá modla. A jejich kompilace MovingShadow 1.01 je můj nejoblíbenější mix ze všech, DJ Timecode to parádně namíchal. Taky veliká škoda, že už je tento label neaktivní. Pro mě číslo 1.
Tady tuto otázku pokládám každému, je to taky pro mě takový malý průzkum. Co všechno pro tebe znamená vinyl? Každý to má nastavené nějak. Jedni říkají, že je to pro ně fetiš, jiní zvuk, kultura,.. umění,.. bláznovství,.. nesmysl? Nebo vše dohromady? A neříkej, že všechno dohromady :)))

Vinyl je pro mně v podstatě nosič (ať už to budeme brát jako hudební nosič nebo paměťové medium). Vinyl má u mě největší respekt, protože byly tu magnetofonové pásky, kazety, diskety, CD, dnes jsou tu dvd, blue-ray, flašky... Všechna tato média měla, nebo mají nějakou životnost a nejen proto má u mně vinyl jasné první místo, neboť je nejstarší a stejně tu pořád s námi je. Jak u DJingu, tak u sběratelů má své místo a já věřím, že to tak i nadále zůstane. Kolem vinylu totiž existuje něco jako kult, nebo nevím jak to správně pojmenovat, něco magického co tě k němu přitahuje. Mně se líbí už prostě to, jak vypadá. Jsem úplně hotový už jen z toho, když mám různé barevné verze - oranžové, zelené, průhledné. Když má vinyl parádní plnohodnotný obal s nějakou super grafikou, tak je to úplně paráda. Líbí se mi ohledně desek každý detail. A to ještě nejsme u zvuku, který taky mnoho lidí označuje ze výjimečný, s čímž naprosto souhlasím. Podle mě se stal vinyl symbolem určité éry, nebo stylu života. Kolikrát sem viděl promo fotky nějakých DJů, kteří i když hrajou z CD, se fotí s deskama a gramofonama, protože to má prostě styl a je to podle mně víc umělecké. Má to duši a je to jiné, než kdyby se tam fotili s flashkama nebo cdčkama. A to je prostě na něm to krásné a kouzelné, že každý si pod vinylem představí to své, jak píšeš, náboženství, úchylku, nebo kus plastu. Já v něm vidím smysl života.
A jakou používáš techniku, neboli na co / s čím doma hraješ?


I když bych chtěl Technicsy, jako každý správný DJ, zatím jsem jejich koupi neuskutečnil, takže hraju z celkem nízkonákladovýchRelooprp 4000 M3D, které jsou už celkem ojeté, ale zvykl jsem si na ně. Hraje se mi na ně vcelku dobře, i když mají drobné mouchy. Měl jsem namátkou Reloop, KORG se zabudovaným kaosspadem, ale moc mi neseděl. Teď mám Allen &HeathXone 22, menší dvoukanál s legendárním filtrem a dobrým zvukem. Přenosky používám Ortofon Concorde Pro. Jsou fajn, ale zvažuju, že vyzkouším Shure M44-7 klasické konstrukce s headshellem. Sluchadla mám teď zrovna nové, AKG 81DJ. Super poměr cena výkon.Top 5 tvých nejhranějších desek ever?Audio - Sanctum (Virus)
Noisia - Omissions (Vision)
StateOf Mind - Dune (Subtitles)
Rascal& Klone - TheGrind (MovingShadow)
Phace&Misanthrop - Fortune (Subtitles)
Poslední deska, kterou sis koupil?

Naposledy mi od tebe přišly tyto lahůdky:
SilentWitness - California / Atlanta
Deep Blue - TheHelicopter Tune (C4C remix)
Mindscape - Black Lotus LP 4x12"
JuiceBlender 2 LP 4x12"


A to mám u tebe ještě odložené Konflict - Maelstrom EP,na které se neuvěřitelně těším.
Ještě jednou díky za tvůj čas a snad se někde ještě potkáme.


Já taky dík, bylo to super, snad to někdy proberem u nějakého výborného nápoje, zatím.

Tady už přikládáme set i s tracklistem, a přejeme příjemný poslech! :-)

DJ Shai-ty: PROFIL: DJ Shai-ty

01. Bad Company - Equilibrium (ram records)
02. Prolix - Funkhole
03. Culture Shock - Machine (ram records)
04. Icicle - Spartan (shogun audio)
05. State Of Play - Poor Man´s Deal (Konflict remix)(aspect records)
06. Cause 4 Concern - Bermuda (quarantine records)
07. Mayhem - Injection (project 51)
08. Mindscape, Jade, Hydro - Black Lotus (Break remix)(citrus)
09. Jade feat Rymetyme - Smashface (eatbrain)
10. Friction & K.Tee - Jupiter (Mefjus remix)(shogun audio)
11. Zombie Cats & Mefjus - Must Eat (eatbrain)
12. Audio - Vacuum (run dnb)
13. Audio - Barricade (freak rec.)
14. Crossfire - Hydra (crossfire records)
15. Deep Blue - Helicopter Tune (Cause 4 Concern remix)(moving shadow)
16. Mindscape & Chris SU feat RymeTyme - Planet X (Vicious Circle remix)(Citrus)
17. Sher Khan - One Day (Moving Shadow)
18. Optiv & BTK - Zero Hour (Frequency records)


ODKAZY
  1. FREERAVE.CZ (1526)
  2. drumandbassvinyl.cz (1309)
  3. Sayko.org (1264)
  4. BasSistaz (1164)
  5. DJ LAYDÁK (1147)
  6. DJ DWORAK (1139)
  7. DANCE ROBOT (1133)
  8. FREERAVE.CZ Tekno radio (1047)