October 22 2020 17:13:46    
Kdo je Syky, odkud pochází a kde se nejčastěji objevuje?
Ahoj Petře. Díky, že sis udělal čas na rozhovor a na mix. My, blázni do vinylů, musíme si pomáhat.

*Zdar Soldíku rád, nestává se mi totiž často tedy spíš vůbec, že by po mě někdo chtěl namíchat mix, nebo se mnou udělat rozhovor :-)

Kdo je Syky, odkud pochází a kde se nejčastěji objevuje?

Ve zkratce dj vinyl freek, hudební nadšenec, povoláním technolog / keramik žijící v malé vesničce v Krušných horách kousek od Karlových Varů. Elekronickou hudbu poslouchám přibližně od roku 1998, hrát jsem začal někdy kolem roku 2007, tenkrát jsem ještě se svým spolužákem ze základky Tommim chodil trénovat a samozřejmě i kalit do tehdejšího klubu Kamikaze, který vedl náš kamarád dj Scooby, zde jsem se seznámil s Akirou, Bifidem, Honeym a později s dalšími cz dnbheadz které tam tenkrát Akira a ostatní zvali. Během působení v Kamikaze jsme s Tommim založili svojí crew Break Infection pod tímto názvem jsme pořádali ve Varech a v Praze několik klubových akcí. V současné době pořádám společně s dalším karlovarským matadorem za mixážním pultem D-Resistem několikrát do roka drumandbassové hudební večírky pod názvem Syntéza v karlovarském baru/klubu Ratini kam si zveme hosty, kteří nám jsou hudebně blízcí a pokud možno to umí s gramci.(pokud FB nelže) I když jsme téměř stejně staří, omluv mou neznalost, ale jak vlastně dlouho hraješ? Já zaregistroval nějaké mixy až pár let zpět. A to mě přivádí k další otázce, kde bylo uplně nej hraní?

Hehe ano máš pravdu začínal jsem trošku později než moji vrstevníci, přesto tento rok slavím jedenáct let za gramcema. Nej hraní to je dost těžké, nejde vybrat asi jen jedno, každé je svým způsobem tak trochu nej ať už hraní tenkrát ještě v Matrixu jako předskokan od asi devítí do jedenácti hodin na LIR warm upu s mým velkým oblíbencem Djem Markym čímž se mi vlastně splnil asi největší sen v což jsem ani nedoufal, že by se někdy mohl splnit, potom všechna hraní na akcích se zahraničními hosty v clubu Cross což je už samo o sobě zážitek, hraní pro plnej crowd v Chapeau Rouge kde mi to fakt sedlo i přes drobné technické problémy, a rozhodně nesmím zapomenout na vánoční večirky v legendárním dnes už bývalém karlovárském Wéčku.

Každopádně by se Tvým mixem měl inspirovat nejeden nadlokální DJ a jak říkal Sayko; z toho všeho cos mi poslal (všechny předchozí mixy na remaster), mi tento běží a fakt ho poslouchám a dobrý je to.

Tak to děkuji, snažil jsem se to nahrát co nejrozmanitější a zároveň tam dát takovej průřez z toho co mám rád a hraju, každopádně pochvala od někoho jako je Sayko rozhodně potěší, doufám že s remásterováním neměl moc práce, přeci jen jsem to nahrával na PC se zvukovkou integrovanou na základní desce.Kdy a proč jsi začal kupovat vinyly a který byl úplně první? Jaké máš oblíbené producenty? A vůbec, co pro Tebe znamená vinylová kultůra?


První desky jsem si koupil někdy kolem roku 2006 / 2007 bylo jich víc ale pamatuji si že mezi nimi byl vinyl od Logisticse – Blackout / Bounce a hlavně Zinc – Ska (remix)/Fruitela. Důvod proč jsem je začal kupovat byl asi složitější už někdy na střední přinesla spolužačka do školy tehdejší časopis tripmag kde byl rozhovor s Carlem Coxem a hlavně fotka jak v ruce drží vinyl mě učarovala, bylo to něco až magického, to byl asi první impulz, poté shlédnutí několika dílů pořadu paskvil kde tuším byla v jednom díle Babe LN, už tehdy jsem si říkal že by se mi to líbilo něco takového dělat, jenže jsem měl problém s tím že nemám zrovna hudební sluch, tak jsem si říkal že přece bez hudebního sluchu nemůžu dělat dje, o pár let později, které jsem vyplnil pilným chozením na různé mejdany, párty a festivaly, jsem se ocitl v ostrovském klubu Domino kde dělal rezidentního dje jistý houseouvý dj Scooby který byl náhodou kamarádem mého spolužáka tommiho jenž též čas od času někde hrál tenkrát ještě z cédéček a Scooby se mě zeptal proč taky nehraju že mám velké znalosti kolem muziky a hodně cédéček, když jsem mu řekl že nemám hudební sluch tak on na to že ho taky nemá že se to dá naučit, to byl asi největší impulz začít hrát přesto to trvalo ještě několik let, ale jediné co jsem věděl že pokud začnu hrát tak jedině z vinylů. Když jsme šli s Tommim kolem nového karlovarského klubu Kamikaze, kde jak jsme posléze zjistili dělal provozního právě Scooby, bylo to chvilku po tom co jsem se vrátil z posledního Cosmic tripu v Teplicích a koupil si po internetu první desky, ano mimo jiné i toho Zinca kterého tam zahrál Marky. Slovo dalo slovo a začali jsme tam chodit v týdnu trénovat pak jsem si koupil gramec pak mixák a pak druhý gramec a propadl jsem tomu černému kulatému nesmyslu kterému se říká vinyl. Nejoblíbenější producenti určitě Marky & XRS, S.P.Y, D-Bridge, Instra:Mental, Marcus Intalex, Patife, Calibre, Electrosoul System, Spectrasoul, Alix Perez, Eveson, Logistics, Seba, Naibu, Blu Mar Ten, Commix, Lenzman, Makoto, Zero Tolerance, Survival, Bungle, Drumagic, Insiders, Technicolour a Komatic, Paradox, Lynx, Dieselboy, Mutt, State Of Mind, Ed Rush & Optical, Bad Company, Teebee, Klute, Break, SKC, Corrupt Souls, Gridlok, Calyx.... a mnoho dalších, je jich tolik a pořád přibývají.Podle toho co nakupuješ za desky a jaký je Tvůj mix, Tě odhaduji na liquid / deep DJe, ale všímám si i tvrdších jmen na vinylu, které kupuješ. Takže Syky není úplně striktní liquidomilec, ale má i jiné choutky? :)

Ano trefil jsi se, mému srdci je nejbližší liquid, soulful, deep a autonomic drum&bass, ale zároveň také zastávám názor že jakýkoliv dj set by měl mít vývoj a vzhledem k tomu že dnb potažmo elektronickou muziku poslouchám už nějaký ten pátek a prošel jsem si určitým vývojem tak rád zahraju i neurofunk (ne neuro;-)), techstep a nebojím se i dobrého mainstreamu nebo jump upu. Pokud je to možné tak čas od času si rád střihnu i nednb set v rytmech breakbeatu, houseu, techna nebo deepdubstepu.Nedávno jsi mi psal o LIR, že už to letos bylo naposled. Takže, baví Tě spíš kluby? Nebo,.. jak to máš a proč? A co je LIR? Myslím tím, jak se na celý podnik dívá starší a zkušený člověk jako návštěvník, a jako DJ?


Ano říkal, předně musím říct, že jsem nevynechal jediný letní LIR festival a tak nějak jsem si říkal že ten desátý jubilejní bude poslední, ale uvidíme nakonec jak to dopadne ;-) Obojí má něco do sebe v tomhle to nemám úplně vyhraněný, open airy jsou super, sluníčko, čistej vzduch, válečka na trávníku, koupačka v přilehlém bazénu, lomu, nebo rybníku, drinky a hlavně pohodovej drum & bass už teď se těším na Zinca na RfCh a na zářijovej Shotgun což je pro mě srdcovka. Nadruhou stranu kluby jsou taky fajn hlavně když prší a je zima, ne vážně strašně rád mám pražskej Cross, ten prostor je úžasnej a zažil jsem třeba na Volným Průběhu Crossem což je taková dnb akce pro starší a pokročilé, jak tam lidi fakt kalili na ambient, kterej tam do nich valili Kyoko, ta atmosféra tam byla taková, že by se dala krájet a nikdo si nestěžoval že to vlastně není dnb, navíc tý atmosféře v klubu během mejdanu se jen tak něco nevyrovná. Co se týká LIRu tak je úžasný co Suki a kluci kolem něj dokázali ikdyž za cenu částečného zaprodání se mainstreamu. Což sebou nese dneska i to že se z toho stala masovka a určitě nejen v mých očích slušnej cirkus. Proč tam teda vlasně jezdím? Za prvé i ten největší breptal a věčnej nespokojenec jako třeba já si tam dnes najde skutečně jen to co ho opravdu baví, ten line up je dnes tak rozmanitej a obsáhlej, že není problém aby si každý vybral to svoje. Za druhé všechno tam opravdu funguje, teď se nebavím o posranejch tojkách za to si návštěvnící můžou sami, ale o celkový organizaci, technickém suportu, fakt tam všechno funguje. Za třetí plno z těch zajímavých djů sem prostě nikdo jen tak do klubu nepozve, protože na to prostě nejsou finance a tady máš pět takovejch jmen každý den na jednom podiu. Za čtvrté vždycky tam potkám plno známých, který kolikrát celý rok nevidím. Prostě LIR je dneska ve světě dnb velkej pojem vždyť plno známých djů a producentů se předhání jen v tom aby si tam mohli zahrát a to si myslím že je na festival v malý zemi uprostřed evropy slušnej výkon a měli bychom na to být poprávu hrdí.Tady tuto otázku pokládám každému, je to taky pro mě takový malý průzkum. Co všechno pro tebe znamená vinyl? Každý to má nastavené nějak. Jedni říkají, že je to pro ně fetiš, jiní zvuk, kultura,.. umění,.. bláznovství,.. nesmysl? Nebo vše dohromady?

Asi všechno dohromady mám rád tu kulturu kolem vinylu tak trochu retro a zároveň současnost, ten hřejivý analogový zvuk, to že si na tu muziku na vinylu můžeš fizicky šáhnout dělat si s ní co chceš, ale hlavně je to závislost a radost, závislost na tom když ti příjde nová deska, je to jako rituál, vyndáš jí z krásně vyvedeného barevného papírového obalu, dvakrát jí protočíš v rukou, položíš na talíř gramce, zapneš jej, otřeš desku kartáčkem, položíš na ní přenosku, vytáhneš šavli nahoru, pustíš desku ta se roztočí a slyšíš praskot jak se jehla zarývá do drážky a s radostí se zaposloucháš do prvních tónů nového songu, to prostě s mptrojkou nezažiješ ;-)

Top 5 tvých nejhranějších desek ever:

DJ Marky & XRS - LK (Original)
Electrosoul System - In The Morning
Mist:ical Feat. Ras T-Weed - Just A Little Herb
Zero Tolerance & Survival Feat. Steo - No More
Break - No DestinyPoslední deska, kterou sis koupil?

No však to víš nejlíp ty sám bylo jich několik:

Carlito & Addiction - A Better Day // Fellowship - We Can Make It
Phaction – Fantasy (Spectrasoul Remix) // Anthony Kasper – Departure (Technimatic Remix)
Electrosoul System - The Vision / Moonlight Land
Cyantific & Logistics - Flashback / Can't Let Go
Moving Fusion - Atlantis (?Bad Company Remix) / Survival
Kelis - Milkshake (Kiko Remix) // Beastie Boys - Hold It Now (Kiko Remix)
Inside Info - Caffeine / Perfect Crime
dBridge - Something To Hide / Belief
Kubiks & Lomax - Speak Life LP 3x12"
VARIOUS - Eat Phunk!


Ještě jednou díky za tvůj čas a snad se někde ještě potkáme.


Taky díky, see ya někde někdy.Tak a tady už přikládáme pohodovej set od sykyho který nahrál pro drumandbassvinyl.cz!
Příjemný poslech!
Tracklist:

01. Synkro & Manos - In My Arms (AMB1320) (2013)
02. Instra:mental & dBridge - White Snares (NONPLUSLP004P5) (2013)
03. Triad - The Essence (DSM015) (2010)
04. Eveson - Mind Eye (AVALANCHE 010) (2007)
05. Submorphics - Organ Grinder (Calibre Remix) (RRT023) (2013)
06. Alix Perez & Lynx - Allegiance (SOUL:R033) (2008)
07. Silent Dust - 1959 (Calibre Remix) (NSY001) (2011)
08. Alix Perez - Crooklyn (SOUL:R033) (2008)
09. DJ Marky & S.P.Y - Love Affair (INN048) (2012)
10. Tokyo Prose - Saving Grace (REDSEAL009) (2011)
11. DJ Marky & S.P.Y - Last Night (INN048) (2012)
12. dRamatic & dbAudio - Mind Games (HORRIFIC001) (2014)
13. M.I.S.T. - Outerspace (SOUL:R007) (2003)
14. Ed Rush & Optical - Kerbkrawler (VRS008) (2001)
15. Break - The Drone (SYMM002) (2006)
16. Quadrant - Mascara (CITRUS037) (2009)
17. Marcus Intalex Feat. Lynx & Danny Fierce - Climbing Up The Walls (SOUL:R049) (2011)ODKAZY
  1. FREERAVE.CZ (1526)
  2. drumandbassvinyl.cz (1309)
  3. Sayko.org (1264)
  4. BasSistaz (1164)
  5. DJ LAYDÁK (1147)
  6. DJ DWORAK (1139)
  7. DANCE ROBOT (1133)
  8. FREERAVE.CZ Tekno radio (1047)